sempati- anaokulları reklam
18 Haziran 2019 Salı
Anasayfa > RÖPÖRTAJ > “2019-2023 dönemi için büyük hedeflerimiz var”

“2019-2023 dönemi için büyük hedeflerimiz var”

26.03.2019 12:52 12 14 16 18 yazdır
• Gelik Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Burhan Sezgin 5 yıllık görev süresini değerlendirerek, yeni hedefleri hakkında bilgi verdi. • 5 yıllık görev süresinde Gelik’te yapılamayan birçok işleri yaptıklarını belirten Gelik Belediye Başk
“2019-2023 dönemi için büyük hedeflerimiz var”

·         Hizmet edebilmek için biraz sabır gerektiğini belirten Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin, 31 Mart akşamı sandıktan birinci çıkıp göreve tekrar geldikleri takdirdi eksik kalan yolları, alt yapıyı tamamlayacaklarını onların yanı sıra kapalı spor salonu, düğün salonu, kapalı Pazar yeri, TOKİ, kentsel dönüşüm, güneş enerjisi ile elektrik üretimi gibi projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

·         Beldesindeki bir iş adamı ile yaşadığı tartışma nedeniyle davalık olduğu yönünde haberlere konu olan Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin, olayın basına yansıdığı şekilde gerçekleşmediğini, bu tartışmanın altında geçmişten gelen taleplerinin kendilerince geri çevrilmesinin yattığını belirtti. Sezgin; “Belli bir süre tanınabilir mi tanınabilir tesisi başka yere taşıyabilirler. Ama olur mu onlar seçimi kullanarak, tehdit ederek, güçlerini kullanarak bir şekilde yapacaklar akıllarınca. Ben bunları yemeyeceğim ama” dedi.

“HALKIN ELEŞTİRİLERİ BİZE YÖN VERECEK”

Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin; “Belediye Başkanlığı görevimizi 5 yıldır yapıyoruz. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden aday olduk ve tekrar halkın karşısına çıkacağız. 5 yıllık görev süresi içerisinde Gelik’te bu zamana kadar başarılamayan, yapılamayan birçok hizmeti gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. 2019 ve 2023 döneminde de inşallah yeni hedeflerimiz olacak. Bu süreçte halkın taleplerini dinleyeceğiz, o doğrultuda planlarımız olacak. Kendi düşündüklerimiz, hayallerimiz var. Onları gerçekleştireceğiz inşallah. Bu dönem içerisinde yaptığımız, yapamadığımız birçok hizmet var. Özellikle yerine getiremediğimiz, yetiştiremediğimiz, tamamlayamadığımız, eksik kalan hizmetlerimizi inşallah tamamlayacağız. Bu süreçte en çok halkın eleştirilerini dinleyeceğiz. O eleştiriler bize mutlaka yön verecektir. Halka rağmen, topluma rağmen bir şey yapılmaz. Biz onların isteklerini değerlendirip kendi düşüncelerimizi de içine katarak Gelik beldesini daha yaşanılabilir, refah bir belde haline getireceğiz. Niyetimiz bu.

“BİZ EKİP OLARAK YENİDEN HİZMETE HAZIRIZ”

Bu zamana kadar tabi sıkıntılarımız oldu, problemlerimiz oldu. Onları da toparlayarak düzelteceğiz inşallah. Yaşam alanlarını ve çalışma alanlarını birbirinden ayrıştırarak vatandaşlarımızın daha rahat, şirin bir beldede yaşamasını sağlayacağız. Rakiplerimiz var. Onlara da başarılar diliyorum. Onlarda beldelerini seviyorlar. Onlarında mutlaka projeleri olacak. Fakat biz ekip olarak daha hazır olduğumuzu düşünüyorum. Biz kesintisiz bir 5 yıl aldık. İnşallah onu 10 yıla tamamlamayı düşünüyoruz. Sonrasında tekrar yaptıklarımız ve yapamadıklarımızla halkın önüne çıkacağız.

“KAPALI SPOR SALONU, DÜĞÜN SALONU, KAPALI PAZAR YERİ, TOKİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM, GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ GİBİ PROJELERİMİZ VAR”

Bizim belediyemizin gücü belli. Bizim burada ilk yapmamız gereken dengeleri bozmamak. Gelik beldesinin gelir gider dengesi belli. Hizmet edebilmek için biraz sabır gerekiyor. Eksik kalan yollarımızla alt yapımızda biraz problemlerimiz var onları yapacağız. Onların yanı sıra kapalı spor salonu, düğün salonu, kapalı Pazar yeri, TOKİ, kentsel dönüşüm, güneş enerjisi ile elektrik üretimi gibi projelerimiz var. Güneş Enerjisi ile ilgili takiplerimizi yapıyoruz. Günel enerjisinden elektrik üreterek bölgede örnek bir proje olsun istiyorum. Daha birçok yapmayı düşündüğümüz işlerimiz var. Bu projelerimiz yapım aşamasında. Bunları da içine dahil edeceğiz. Zaten imar planlarımız, zemin etüdümüz yapıldı. Onları da inşallah yaptığımız zaman yaşam alanlarımızı daha da güzelleştirmiş olacağız. Okullarımız, futbol sahamızın çevre düzenlemesi, arkasındaki spor kompleksinin tamamlanması, yeni mesire alanlarının açılması gibi projelerimiz var. Fazla şeyler söyleyince vatandaş söz verdiniz yapmadınız diyor. Bunlar bizim hayallerimiz, düşüncelerimiz. Biz söz vermiyoruz, yapmak istediklerimizi, hayallerimizi söylüyoruz. Hayallerimizi gerçekleştirmek için mücadele edeceğiz. Çünkü bunların hepsi ekonomi, hepsi maddiyat. Bizim de gelirimiz belli.

“BİZ BU DÖNEMDE BU BORÇLARI ÖDEDİK VE BORÇLANMADIK”

Biz bu zamana kadar ne kredi kullandık ne de borçlandık. Ekip olarak biz göreve geldiğimizde belediyenin gelir gider tablosu gerçekten çok bozuktu. İşçilerimiz uzun yıllar alacaklarını alamamıştı, sıkıntıları vardı. Biz bu dönemde bu borçları ödedik ve borçlanmadık. Düzene girmiş yapıyı bozmadan, dengeleri bozmadan adım adım inşallah bu projelerimizi de hayata geçireceğiz. Hayallerimizi gerçekleştireceğiz. Bunlarla alakalı çok çok fazla konuşabilirim. Bütün belediye başkanlarının hayallerinde çok büyük projeler vardır. Ben seçim beyannamemde dahi fazla taahhütte bulunmadan yapabileceklerimizi anlattım. Ama kendi düşüncemiz, kendi dünyamız çok daha büyük. İnşallah onları başarırız. Belediyecilikle ilgili, bölge ile ilgili örnek belediyecilik sergileriz diye düşünüyorum.

“İKTİDARIN BELEDİYE BAŞKANI OLUP BAŞARAMAYAN, MUHALEFETİN BELEDİYE BAŞKANI OLUP BAŞARANLAR VAR. İNANMAK BAŞARMAKTIR. BİZ İNANDIK”

Belediyemizin genel bütçesi dışında ek olarak başka gelirimiz yok. Sadece ikili ilişkilerle iş adamlarımızın zaman zaman destekleri oluyor. Tabi ki iktidar partisinin avantajları var ama şunu da net söyleyebilirim Gelik Belediyesi bizden önce de iktidar partisindeydi. Bütçemizi ve imkanlarımızı en olumlu şekilde kullandığımızı düşünüyorum. Yakın belediyelerin bütçeleri ve diğer gelirleri bizden çok çok iyi. Tabi giderleri de vardır ama bizim gayretimiz de var, çabamızda var. Türkiye’de muhalif olup, hükümetle alakası olmayan başarılı birçok belediye var. Demek ki başarılı olmak için illaki hükümetin partisinden ya da yakın partiden olması gerekmiyor. Tabi AK Partide belediyecilik farklı. Sistemle alakalı. Disiplinli bir çalışma vardır ama herkes kendi gücüne güvenerek aday olmuş, kafasında dünya kurmuş, seçime girmiş, seçimi kazanmış. Maden yapamayacaklardı neden diğer partiden aday oldular. İktidar partisinden değilim, yapamıyorum demek hoş bir şey değil. Mesele başarmaktır. Bizim yaptığımız hizmetlerle alakalı vatandaş eleştiri yaparken; “Bu hizmetler bir lütuf değil zaten görevini yapacak” dediklerini duydum. Doğrudur biz yapacağız ama yapabilmekte başarıdır. Yapmayanlara ne diyeceğiz o zaman. Bende yapmayabilirdim. Başarılar bu kadar basit karalanmaz. Sayın Genel Başkanımız bize; “Yetki ve mühür sizde, karşıma çıkıp ağlamayacaksınız, sızlanmayacaksınız, yetkinizi kullanacaksınız, beldenizin, ilinizin, ilçenizin ihtiyacına göre çalışacaksınız, cesur olacaksınız, kararlı olacaksınız” dedi. Eğer siz çıkış noktasını bulursanız başarırsınız. İsterseniz, severseniz başarırsınız. Bana göre işin özeti budur. Gerekirse kazma kürek çalışırsınız, gerekirse insanlarla imece usulü çalışacaksınız, iş adamlarını dahil edeceksiniz. Muhalefet partili belediyeler güzel projelerle gittiği zaman hükümetin onlara da güzel imkanları var. Yeter ki yerinde sağlıklı bir şeyler isteyin. Bana göre o söylem çok hoş değil, doğru da değil. İsterseniz başarırsınız. Muhalif olup da başaran birçok belediye başkanı var Ak Partili değil ama çok başarılı. Bizim başarımızın da bu denli karalanmaması lazım diye düşünüyorum.

“KAVGANIN SEBEBİ LAVUAR KULLANMA İZİNLERİNİ VERMEMEM”

Belde insanları beni çok iyi tanır. Bakış açısı yöreye göre değişir. Bizim orada tartıştığımız doğrudur ama bizim savunduğumuz şey net ve açıktır. Sözde iş adamının geçmiş dönemde hangi örgüte yardım ve yataklık yaptığı doğrudur. Suçu belli ve sabit. Devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Tabi bunlar beni ilgilendiren bölümü değil ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olarak da sorumlu olduğumu hissediyorum. O iş adamı benden önceki dönemlerde Gelik Belediyesinin TTK’dan aldığı bir yeri belediyeden kiralamış. Şirketine kayyum atandı. Kayyum güya kaldırmış bizim hiçbir bilgimiz yok. Bize de belge ibra edilmemiş.  Sonra kaymakamlık vasıtasıyla bize gönderilmiş. Gelmiş o binaya kapısını, bacasını, hurdalarını içerde neyi varsa kesip alıyor vatandaş. Buna duyarsız kalınır mı? İnsan en azından bir sorar. Burası belediyenin binası, kullanmak için izin vermişiz. 5 yıl kira ödememişsin kaldı ki bir binanın kapısı bacası, deposu sökülür mü? Ayıp. Bunu bazı gazeteler araştırmadan onların söylemiyle haber yapmışlar. Saygı duyuyorum. Herkes kendi görüşünü söyleyebilir. Benim kimseyle bir kavgam yok. Onlar zaten savcılığa gitmişler şikayetçi olmuşlar. Savcılık araştıracaktır muhakkak bunu. Biz yasaların üzerinde değilim ama ben belediyenin, devletimin malını korumak ve kollamakla mükellefim. Korumak halk menfaatine, toplum menfaatine kullanmak zorundayım. O vatandaş bana hiçbir şekilde belgeleyemez kendine ait olduğunu. O vatandaş sattığı malın parasını ne yapmış? İşçisine borcu vardı, devletine borcu vardı. Bunları devletin araştırması lazım. Bunlar çirkin şeyler. Ne yapacağı beni ilgilendirmez ama en azından belediye binasına izinsiz girilmez bunu bilmesi lazımdı.  Geçmişten gelen sıkıntıları vardı, sesler yükseldi ama onların anlattığı kadar değil. Boşu boşuna kendilerini acındırmasınlar. Her türlü tartışmaya, konuşmaya açığım buyursunlar gelsinler. Haberi yazan gazeteci de gelsin önünde tartışalım. Bakalım haklı kimmiş, doğru neymiş. Sen burayı kiralamışsın ve uzun zamandır kirasını ödemiyorsun, kullanmıyorsun. Sen bana sormadan oraya nasıl giriyorsun? Geri aldıysan bari buranın kirasını ödedin mi? Orası 2015-2016 yılından beri kapalı duruyor. Senin malınsa dersin ki mal benim malımı alacağım. Kira borcum şu kadardı dersin, yatırırsın, gerekeni yaparsın bizde gerekeni yaparız. Bana hurdası lazım değil. Kiraladığınız bir belediye binasının bir kapısı sökülür mü? Bu tabak mıdır, bardak mıdır? Gelin bakın binaya binayı hurdaya çevirdiler, neredeyse duvarlarını sökeceklerdi. Bana onun malları lazım değil. Zaten kira borcunu da karşılamıyor. Ama hoş değil. Tartışma esnasında; “Seninle uğraşırım, seçim var. Sen görürsün” gibi tehditleri oldu. Bunlar insanın biraz gücüne gidiyor. Biz seçime gidiyoruz. Biz halka karşı sorumluyuz. O da sözde iş adamıydı geçmiş dönemlerde şimdi nedir bilmiyorum. Mahkemeleri var, sahayı geri alacakmış, bir şeyler yapacakmış benim sorunum değil. Gazeteye vermesi bir şovdur zaten. Çok dert değil. Bizim açıklayamayacağımız, savunamayacağımız bir durum yok. Kim hırsızlık yapmış. Ben mi yaptım. Ben sadece malımı korumak istedim o kadar. Tabi bunu seçimlerde kullanacaklar. Olsun. Bizim halkımız beni tanır. Biz burada millete hizmet vermişiz. 5 yıl boyunca kapı kapı dolaşmışız, gezmişiz. Onların söylemiyle bazı şeyler olmaz. Esasında saygıdeğer arkadaşımın esas derdi yaklaşık bir yıl önce izinsiz, hiçbir belge sunmadan oradan kömür depolayıp elekten geçirip satmayı planlıyordu. Zaten veremezdim. Mahkemelikti. Kiralayacaktı, şartları yerine getirecekti, biraz zordu. Bende meclis üyelerime sormak zorundaydım. Şifahen sordum kimse buranın kömür deposu lavuar alanı olarak çalışmasını istemiyor. Geçici izin vermek istedim, belediyeye bağış yapın destek olun dedim onu da kabul etmediler. Bunu bile farklı anlatıyorlar. Oradan gelen sıkıntıları var. Ondan sonra ailemle ilgili, benimle ilgili ağza alınmayacak dedikodular yapmaya başladılar. Ben sabırla bekliyorum, sonuna kadar da bekleyeceğim. Herkesin konuştuğunu tartması lazım, arkasında durması lazım. Bu hoş değil. İyi yerlere de gitmez. Onların kazanımları beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren tek şey topluma, milletime ve devletime karşı olan sorumluluğumdur. Onlar karalama kampanyaları, tehditlerle beni yıpratmak için uğraşacaklar. İstedikleri kadar uğraşabilirler. Ben şeffaf, netim. Bir dönem yolsuzlukla ilgili konuştular. Benim Belediye Başkanı olduğumdan bu döneme kadar hesaplarıma baksınlar, mal varlığımı araştırsınlar. Benim bu dönemde birçok arkadaşım bana yardımcı olmuştur. Şu anda dahi ya kredi çekeceğim ya da arkadaşlarımdan yardım alacağım öyle seçime gideceğim. Çok çok çirkin şeyler söylediler. Ben ticaret yapmaya dahi korktum. Onlar boş boş konuşur. 5 yıl içinde yolsuzluk mu yaptım, hırsızlık mı yaptım devlet bunu net bir şekilde çıkartır. Göndersinler birini baksınlar. Ben bu konuda çok açığım. Esas sorun beni çekmek istedikleri bir alan var. Karalama kampanyası başladı, devam ediyor. Seçimde bitecektir muhakkak. O alan zaten bizim değil, Milli Emlak’ın. Milli Emlak’tan kiralayacaklar, bizden olur raporu alacaklar, ruhsat alacaklar öyle çalışacaklar. O alanda kimseye izin vermedim ben. Dönem dönem bazı arkadaşlarımız 3-5 günlüğüne kullanmak istiyorlar bizde tamam diyoruz. Kimseye ruhsatta vermedik, izin de vermedik. Versin evraklarını uygun yerdeyse yapsın ama değilse uygun yerlere yapsın. Yaşam alanları ile çalışma alanlarının ayrıştırılması gerektiğini ben her seferinde söylüyorum. O yol üzerinde lavuar var, kurutma tesisi var. Hatta bir dönem Kok bile yaptılar, tavuk pisliği kurutmaya baktılar. Bugüne kadar görmezden gelindi. Burada yaşayan halk hiç umurlarında değil. Biz kimsenin çalışmasına karşı değiliz ancak uygun yerlerde çalışsınlar. Biz bu alanı topluma açalım. Biz orayı olumlu kullanalım diye düşündük. Belli bir süre tanınabilir mi tanınabilir tesisi başka yere taşıyabilirler. Ama olur mu onlar seçimi kullanarak, tehdit ederek, güçlerini kullanarak bir şekilde yapacaklar akıllarınca. Ben bunları yemeyeceğim ama. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri