sempati- anaokulları reklam
26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > SPOR > “BORSA DÜŞER, HÜKÜMET DÜŞER, ZONGULDAK SPOR DÜŞMEZ”

“BORSA DÜŞER, HÜKÜMET DÜŞER, ZONGULDAK SPOR DÜŞMEZ”

05.04.2018 17:30 12 14 16 18 yazdır
• Zonguldak Kömür sporun en büyük taraftar grubu olan Genç Zonguldaklılar Lideri Taner Arslantürk, Zonguldak sporun taraftar gözünden tarihi, başarıları, başarısızlıkları, taraftar gruplarına halkın eski bakışı ve halkın günümüzde bu gruplarla bütünleşmiş
“BORSA DÜŞER, HÜKÜMET DÜŞER, ZONGULDAK SPOR DÜŞMEZ”

·         Alternatif Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Genç Zonguldaklılar Lideri Taner Arslantürk, siyasi iradenin Zonguldak Kömür spora karşı duyarsız davrandığını belirterek, siyasi iradeye, iş adamlarına, yerel yöneticilere, esnaflara ve vatandaşlara takıma destek çağrısında bulundu.

·         Röportaj konusunda bizlere teşekkür eden Arslantürk; “Seda biz seni tanıyoruz. Her zaman tribünün ve takımın yanındasın. Güzel yüreklisin, delikanlısın. Yazıların ve sosyal medyan çok güçlü. Bununla alakalı şahsım adına çok teşekkürler. Ayrıca böyle bir imkânı bize yarattığın içinde şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bunlar bir hatıra olarak kalacak. Alternatif Dergisini masa üzerinde gören herkes bizim Zonguldak spor sevdamızı görecek, bizimle beraber kulübüne destek verecek. Bugün bizim konuştuğumuz şeyleri daha önce ağabeylerimiz de konuştu. Biz halen daha gazete kupürlerine bakıyoruz. Bu çıkacak dergi ile beraber inşallah bundan sonraki nesillerde bizleri görecekler” dedi.

“ÇEKİRDEKÇİYDİM, LİDER OLDUM”

Zonguldak sporun geçmişini ne kadar biliyorsun. Bize anlatır mısın?

Zonguldakspor tarihi çok eski ve çok güçlü olan bir kulüp. Zonguldaksporun tarihini abilerimizle konuşuyoruz, eski fikstürlerine, transferlerine bakıyoruz. Bugün bile bir Beşiktaş’ın, Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın alamadığı futbolcuları kendi maddi gücüyle alıp bünyesine katan çok güçlü bir kulüpmüş zamanında. Ama tabi o zamanlar Zonguldak’ın 50 bin, 55 bin madencisinin olduğu dönemler. Ortalama 400-500 bin kişinin yaşamış olduğu bir şehrin takımı idi Zonguldak spor. O zamanlar maddiyatı güçlü idi Zonguldak sporun, başarıya daha rahat ulaşıyordu. Genel Maden İşçileri Sendikası eski Başkanı merhum Şemsi Denizer’in ve sendikanın takıma el atması ile beraber takım daha güçlü oldu. Zonguldak’ta esnaf olan abilerimiz takıma el attılar. Onlarla beraber takım bir hava yakaladı. Yine maddi imkansızlıklar oluşmaya başladı ve takım düşüşe başladı. Sonra mevcut başkan Süleyman Caner takımı aldı. Süleyman Caner ve yönetimi ile beraber ben biraz daha tribün liderliği konusunda aktif oldum. Zonguldak spor maçlarına ben geliyordum ama biz bağırmayan gruba çekirdekçi diyoruz ben de o zamanlar o gruptaydım. Sonra sevdiğim bir abim; “Taner seni yönetime yazacağım” dedi. Bir baktım Zonguldak spor yönetimindeyim, kapalıdan maçları izliyorum. Kapalı tribünler bana cazip gelmedi. Sonra tribünle tanıştım.

Tribünle ne zaman tanıştınız?

Tribünde benden daha eski arkadaşlarım var. Genç Zonguldaklılar pankartı 1995 yılında 3-4 sevdiğim dostlarım ve ağabeylerim kurmuşlar. Onlar daha çok emek vermişler. Sonra onların arasına girdim baktım setteyim. Tribünün önüne set diyoruz. Tribündeki arkadaşlarımız, kardeşlerimiz setlerde olmamızı kabullendirdiler. Öyle öyle derken tribün hayatımız başladı.

“ANLATIRKEN TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR”

Zonguldak sporun 3. Lig ve 2. Lig serüveninden bahseder misin?

Takımla beraber olduğum dönemler Zonguldakspor 7 yıl amatörde kalmıştı. Sonra Caner ve yönetimi ilk geldiği dönem Ankara Cebeci stadyumunda Sivas Zara ile maç yaptık ve 7 yıl sonra 3. Lige çıktı. Ankara’dan dönüşte şehirde çok güzel bir hava olmuştu. Ondan sonra tribünlerde bir kitlenme oldu. Küsen kesim, gelsin diye beklediğimiz çekirdekçi dediğimiz insanlar tribünlere gelmeye başladılar. Bir Adliye maçı vardı. Bal liginde 19 bin oynayan tek taraftardır Zonguldak spor taraftarı. Ondan sonra Zara ile şampiyonluk geldi. Caner ve yönetimi ile beraber takvim, kombine satıyorduk ama yine maddi sıkıntılar yaşıyorduk. 3. Ligde bir yıl ara kaldık. Bir yıl sonra Çanakkale maceramız vardır. Orada Kızılcabölük ile maç yaptık ve 2. Lige çıktık. Geldiğimizde Maden şehitlerimiz vardı sevincimizi kutlayamadık. Bir hafta sonra kutladık ama buruk kutladık.  Zonguldak sporu yenerse bu şehit mutlu olur. Çünkü bu şehrin tek ortak sevdası Zonguldak spor. Orası öyle bir yer ki omuz omuza verdiğin insanların yaş ortalamasına bakmıyorsun, bir bakıyorsun 10 yaşındaki çocukla omuz omuzasın, bir bakıyorsun 60 yaşında amca var ona sarılmışsın. Bir bakmışsın maç biTmiş, biri bizi etiketlemiş ama biz onu tanımıyoruz. Bunlar güzel şeyler. Anlatırken bile tüylerim diken diken oluyor.

“SİYASİLER BASKIN OLSA, EREN ENERJİ KARININ 5 GÜNÜNÜ TAKIMA VERSE”

Zonguldak sporun maddi gücünde sıkıntılar var. Takvim satarak bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Zonguldak insanı yemeden içmeden geri kalmıyor. Neden biz yediğimizden içtiğimizden Zonguldak spora ayırmıyoruz. Vatandaş olarak takımımıza karşı sizce duyarsız mıyız?

Aslında siyasi irade biraz daha Zonguldak spora sahip çıksa, bugün yanımızda Eren Holding diye Türkiye’nin sayılı şirketlerinden biri var. Buradaki santralin net karı günlük 5 milyon gibi rakamlardan bahsediyorlar. Zonguldak sporun yıllık bütçesi 2 milyon. Bugün siyasi irade biraz daha baskın olabilse bugün Eren Holding 365 günün 5 gününü Zonguldak spora verse bugün Zonguldak spor 2 üst lige çıkar. Ama onlar yardım etmiyorlar. Halk duyarsız. Eski zamanlarda kulüp adına taksi duraklarına birer tane araba konulmuş, yeni AVM yapıldı, iki AVM’miz var. Onların kazancının belli bir kısmı Zonguldak spora verilebilir. Bütün illerdeki otoparklar şehir takımına çalışıyor ama burada sadece lavuar alanındaki otopark Zonguldak spora çalışıyor, diğer otoparklarda Zonguldak spora çalıştırılabilir. Dışarıdan gelen müteahhitlerimiz var. Onlardan belli bir kesinti yapılabilir. Bunlar hep bizim olabilir, yapılabilir dediklerimiz ve beklediklerimiz. Şehrimizde zengin iş adamları var. Bu ağabeylerimiz Zonguldak spora el atmalılar. Kulüp başkanının siyasi görüşünü bile destek olmamak için önümüze sürenler var. Birinin yanına gidiyoruz, “Süleyman Caner AK Partili gidin AK Partiden alın” diyorlar. Başkasına gidiyorsun, “Biz CHP’liyiz, oraya gidin” diyorlar. Bu böyle olmamalı. Bu Zonguldak sporun solu veya sağsı yok. Bunun siyasi bir olaymış gibi görmemek lazım. Bu bir sevda başka türlü anlatılamaz.

“METİN MÜDÜRÜM DE OSMAN MÜDÜR GİBİ TAKIMA DESTEK GECESİ DÜZENLESİN”

Eski Emniyet Müdürümüz bir yemek düzenleyerek, takıma maddi destek sağladı. Şimdiki Emniyet Müdürümüzün Zonguldak’a ilk geldiğinde stadyumdaki uygulamaları bize sert gibi gelse de son dönemlerde maçlara davet ve takıma destek çağrıları yapmaya başladı. Sayın Emniyet Müdürümüzden, Sayın AK gibi maddi destek sağlayacak yemek düzenlemesini bekliyor musunuz?

Osman Müdürümden daha önceki Emniyet Müdürü tribünlere hep tersti. Ona biz yaklaşamıyorduk, o da bizi kendine yaklaştırmıyordu. Hep aramızda duvar vardı. Tribünde iki kişi arasında bir tartışma olduğunda biz zaten tribün liderleri olarak müdahale ediyorduk. Ama o eski müdür hemen gelip biber gazını sıktırıyordu, olayların büyümesine vesile oluyordu. Emniyet ile tribün karşı karşıya kalıyordu. Osman Müdürüm geldi bize bir evlat gibi kolunun altına aldı. Bir aile gibi bu işin altından beraber kalkalım dedi bize bir özgüven geldi. Tribünlerde kavga oluyordu, Osman Müdürüm polislere müdahale ettirmiyor biz liderlere duruma müdahale edin diyordu ve biz kendi taraftarlarımızı olay büyümeden sakinleştirebiliyorduk. Osman Müdürümüzü biz hala arıyoruz. Hatta biz Osman Müdürümüz Adana’da iken ziyarete gidecektik, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı olunca bizim planımız iptal oldu. Şimdi Bursa’da, biz Bursa’da kendisini ziyaret etmeyi planlıyoruz. Osman Müdürüm takımımız için Polis evinde bir yemek düzenledi. İş adamlarımızdan, Sivil Toplum Kuruluşlarımızdan ve siyasilerimizden destek istedi takımımıza. Duyduğum kadarıyla sözünü verip tutmayanlar olmuş ama bir gece de 350-400 bin TL para toplanmış Zonguldak Kömür sporumuza.  Şimdiki Emniyet Müdürümüz göreve geldiğinde biz maçları Devrek sahasında yapıyorduk. O zaman şu anki Ereğli İlçe Emniyet Müdürüm o zaman Devrek Emniyet Müdürü idi. O da sağ olsun çok yardımcı oldu. Kapalının yapılmasında şu anki Emniyet Müdürümüzün çok faydası oldu. O süreçte bir gün biz pankart asarken eşofmanlı biri yanımıza geldi, bir baktık Emniyet Müdürümüzdü tanıştık, sohbet ettik. O da bize birlikte başaralım, makamıma gelin, toplantı yapalım, iç içe olalım dedi. Okan Müdürüm maçlardan önce bizi arar makamına davet eder, ne yapmamız gerekiyor diye sorar. Nihayetinde tribünde yapılan kötü hareketler Zonguldak’ı üzer. O yüzden bu müdürüm de taraftara, takıma destek anlamında iyi. İnşallah Metin Müdürüm de Osman Müdürüm gibi polis evinde bir destek gecesi düzenler de daha çok mutlu oluruz. Zaten kendisini çok seviyoruz, daha çok sevgisi katlanır. Nihayetinde topladığı paralar Zonguldak spora geliyor.

“TARAFTAR GRUPLARINDA ESKİDEN ESER YOK. ARAMIZA GİREN BÜTÜN KADINLAR BİZİM EMANETİMİZ”

Zonguldak spor taraftarları eskiden hırsız, arsız biliniyordu ve deplasmanlarda esnaflar kepenk kapatıyordu Zonguldak spor taraftarı şehre geldi diye. Şimdi de böyle olumsuzluklar ve bu bakış var mı size karşı?

Zonguldak spor daha önceki yıllarda, deplasmana gittiği yerlerdeki esnaf harbiden kepenk kapatırmış, kepengi olmayan lambasını kapatırmış. Örnek versem Mengen’de ki tekel bayi eskiden kepenk kapatan yermiş. Şimdi deplasmana götürdüğümüz herkese; “Cebinde parası olmayan bizim yanımıza gelsin. Kesinlikle hırsızlık arsızlık yapmayın” diyoruz. Bayanların taraftar araçlarına binememesi olayını biz artık aştık. Osman Müdürümün kendi makamında; “9-10 binlik tribünde 2-3 bin bayan var, siz zaten bazı mevzuları aşmışsınız” dedi. Eskiye oranla biz bunları aştık. Aramıza katılan kadınlarımız, kız kardeşlerimiz var. Ve artık kadınlar sosyal medyada grup kurdular Zonguldak Kömür spor taraftarları diye. Onların hepsi bizim kardeşimiz, ablamız. Oraya gelen, aramıza girenlerin hepsi bizim emanetimizdir. Siz bir şeyler veremezseniz, karşılığını alamazsınız. İyi şeyler yaptığımıza inanıyoruz ki, bunu yapmasak zaten Alternatif Dergisi’ne röportaj talep edilmezdi.

“DEPLASMANA BİRLİKTE GİDELİM VE GÖR”

Biz basın mensuplarının tribün liderlerine, taraftar gruplarına bakışı nedir? Sizi kamuoyuna doğru anlatabiliyor muyuz?

Basın bizim elimiz ayağımız. Basın olmasa bizim bu yaptıklarımızı biz kime nasıl anlatırdık. Basının sıkıntısı Türkiye ve Dünya’da var. Basın “Benim kalemim var, sen benim kalemimi kıramazsın” diyor. Eğer onların kalemlerini birileri yönlendirirse işini yapamaz. Basın özgürdür, basını birileri yönlendirmeyecek, basın istediği gibi yazacak. Bizim de basın ile karşı karşıya kaldığımız günler oldu. Resul Hoca’nın televizyona çıkıp soyunmasına kızdık. “Zonguldak spor Zonguldak’ta var ama, Zonguldak halkının başka değerleri de var” dedim kendisine. Sonra aştık, geçtik gitti. Basın çok önemli. Basın sayesinde sesimizi, amacımızı duyuracağız. Belki de bu röportajdan sonra daha çok insan tribünlerde iyi şeyler yapıldığını görecek ve takımına destek olacak. İyi gözle bakmayanlar bu yazıya bakarak, artık eşimi, kızımı alıp bende maça gideyim diyeceklerdir. Deplasmanın en sevilen yanı otobüslerdeki sohbetlerdir. Hele bir de galip dönüyorsak değmeyin keyfimize. Bir deplasman ayarla birlikte gidelim, o atmosferi gör.

“ZONGULDAK ÇOK KÖKLÜ BİR İL, ZONGULDAK SPOR KÖKLÜ BİR KULÜP. ZONGULDAK’A, ZONGULDAK KÖMÜR SPORA SAHİP ÇIKALIM. KRAVATLILAR GİDER BİZ KALIRIZ.”

Son Zonguldak spor taraftarlarına, siyasilerine, iş adamlarına, yerel yöneticilere neler söyleyeceksiniz?

Biz işe tribün bazında bakalım. “Kravatlılar gider biz kalırız” diyoruz tribündekiler olarak. Siyasi iradeler değişir, partiler değişir Zonguldak spor kalır. Biz gideriz Zonguldak spor bakidir. Bu röportajı yaptığımız dönemler birkaç kişinin “İnşallah Zonguldak spor düşer de Süleyman Caner yönetimini al aşa ederiz” dedikleri dönemler. Biz bunlara çok üzülüyoruz. Zonguldak spor bu sene düşmez. Borsa düşer, hükümet düşer Zonguldak spor düşmez. Zonguldak sporu düşürmeyeceğiz. Halkın şu anda Zonguldak spora daha çok ihtiyacı var. O yüzden kimse kötü bir ambiyansa kapılmasın. Takımına daha fazla sahip çıksın. Daha çok tribüne gelsin. Gurbette yaşayan abilerimiz, kardeşlerim takımına daha çok sahip çıksın. Avrupa’da ve diğer ülkelerde maddi durumu iyi olan gurbetçilerimiz Zonguldak spor adına bir gece yapsın, takımına sahip çıksın. Bugün iki futbolcu alsalar bile seneye takıma çok büyük katkısı olur. Bunlar yapılmalı diye düşünüyorum. İnsanlar skora bakmasın. Skor önemli değil. Futbol inişli çıkışlıdır. Zonguldak spor iyi yerlere geldi, herkes vardı, takım biraz kötü gidiyor kimse yok, tribünler boş. Gelmedikleri gibi sosyal medyadan takımı, taraftarı, yönetimi yerden yere vuruyor. Bunlardan futbolcular etkileniyorlar. Bir gece saat 01’de çorbacıya gittim. Bir gün sonra da maç var. Çorbacı da bir baktım iki futbolcu var o saatte. Masaya yanlarına gidip, “Ayıp ediyorsunuz yarın maç var” dedim. Öbür gün bunlar maçı aldı, takım kaptanı beni aradı kulübe davet etti. Beni yemekhaneye götürdü; “Abi sen burada yemek yer misin” dedi. “Biz buranın çocuğuyuz ama dışarıdan gelenler bu yemekhaneden yemek yemek istemediler, yiyemediler çorbacıya gittiler” işi orada kapattık. Tesis lazım. Tesis olursa başarı gelir. Bununla alakalı iş adamlarımız bir yerden başlamalılar. Siyasi iradeden çok bir şey beklemiyoruz. Yapmış oldukları kapalı ortada. Soyunma odasının tavanı akıyor, tribünde bir iki sandalye kırılmış, yerler kalkmış. Zonguldak spor büyük bir camia. Bu camiaya sahip çıkalım. Zonguldak spor gider, bizler kalırız. Zonguldak spor kalır, bizler gideriz. İyi şeyler bırakmak lazım. İyi şeyler yaptığımızı da umuyorum. Gittiğimiz deplasmanlarda da Zonguldak’ın ekmeğini yemeyen yok. Dinar’da ekmek almaya gittim bir fırına 45 ekmek istedim. Tezgahtar tezgâhı bırakıp üst kata çıktı. Bende daha önce mevzu oldu, kötü bir şey olacak sandım. Baktım yukarıdan bir adam geldi, fırının sahibiymiş. “Dinar ilçesinden ne istiyorsanız alabilirsiniz, yiyebilirsiniz” dedi. “Bizim her şeyimiz var, paramızda var gerek yok” dedim. Kendisi bana; “Konu o değil. Dinar depremi olduğunda Zonguldaklı Madenciler geldi, benim eşimi çocuğumu kurtardılar” dedi. Hala duygulanıyorum. Kahveci, bakkalcı etrafımıza toplandı hepsi bize bir şeyler vermeye çalıştı. Ne güzeldir ki biz hala madencilerimizin ekmeğini yiyoruz. Zonguldak çok köklü bir il, Zonguldak sporda çok köklü bir kulüp. Zonguldak’a, Zonguldak Kömür spora sahip çıkalım. Siyasi bir kişiliğim yok. Zonguldak’ı seviyorum, Zonguldak sporu seviyorum. Bugün Gazipaşa’da dik yürüyorum. Biz caddeden geldik. İnşallah kafam dik yürümeyi Allah nasip eder.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri