sempati- anaokulları reklam
21 Mayıs 2019 Salı
Anasayfa > RÖPÖRTAJ > “BU YARIŞTA BİZDE VARIZ, FAYDA SAĞLAYACAĞIMIZA EMİNİZ”

“BU YARIŞTA BİZDE VARIZ, FAYDA SAĞLAYACAĞIMIZA EMİNİZ”

25.10.2018 10:35 12 14 16 18 yazdır
2019 yerel seçimleri için Zonguldak Merkez Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, görevinde yaptığı çalışmalar, siyasi yaşantısı ve siyasi hedeflerinden bahsetti.
“BU YARIŞTA BİZDE VARIZ, FAYDA SAĞLAYACAĞIMIZA EMİNİZ”

Alternatif Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, resmî açıklamayı henüz yapmadığını, resmî açıklamayı Kızılay’da bulunan görevinden izne ayrılarak AK Parti İl Başkanlığı’nda İl Başkanına yapacağını belirtti.

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ve mevcut il yönetimine muhalif olarak kamuoyunda lanse edilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Ömer Selim Alan, “Mevcut il başkanımızla 25 seneyi aşkın zamandır tanışırız. Siyasetten öte bir abi kardeş hukukumuz var. Zeki abi her şeyden önce benim saygı duyduğum bir abim. Şu anda da benim gönül verdiğim partimizin il başkanı. Bizim aramızda bir kırgınlık, dargınlık söz konusu değil, olamaz da. Dışarıya böyle bir yansıma oldu. Bunlar zaten ufak tefek şeylerdi ve geçmişte kaldı. Şimdi artık önümüze bakıyoruz” dedi.

 

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

24 Aralık 1979 yılında Zonguldak’ta doğdum. İlk okul, ortaokul ve lise eğitimimi TED Zonguldak Koleji’nde tamamladıktan sonra 6 yıl Kocaeli Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi aldım. Okul bittikten bir hafta sonra da Zonguldak Kızılay Kan Merkezi’nde de doktor olarak göreve başladım. Çalışmaya başladıktan 3 ay sonra da Kızılay kan Merkezi Müdürü görevine geldim. 13 yıldan beri de Kızılay Kan Merkezi’nde müdür olarak görev yapmaktayım. Evliyim, 10 yaşında bir kızım, 7 yaşında bir oğlum var. Eşim doğma büyüme Zonguldaklı. O da matematik öğretmeni.

Kızılay Kan Merkezi Müdürü olarak başarılarınız ortada. Kızılay’da ki son dönem çalışmalarınızdan ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Son zamanlarda Kızılay’ın yeni binası gündemde. 1967 yılında Türkiye’nin 6. Kan merkezi olarak yapılan merkezdeki binamızı dönemin valisi Sayın Ali Kaban’ın binanın olduğu alanı meydan projesi düşünüyorum demesiyle başlayan süreçte terk ettik, orası yıkıldı. Şu anda Nergis Park olarak halkın hizmetinde. Kızılay Kan Merkezi olarak binamızı terk edip şu an geçici olarak başka bir binada hizmetlerimizi aksatmadan sürdürüyoruz. Ama 69 Ambarlarında bize kan merkezi binamız için yeni bir arsa tahsis edildi. 10-15 gün içerisinde zemin incelemesi yapıldı inşallah temel atma aşamasına geliyor. İnşallah yeni binamız hızlı bir şekilde yapılarak hem Kızılay’ımıza hem de Zonguldak’a kazandırarak yeni binamızda hizmetimizi sürdüreceğiz. Eski binamız bile çarşının biraz dışındaydı, yeni projemizle birlikte merkezin daha da dışına taşınacağımız için bizim uzun yıllardır hayal ettiğimiz çarşı merkezinde kan alma birimi yapmak onu hayata geçirdik. Merkezi lokasyonda vatandaşlarımızın çok rahat ulaşabileceği bir yer tahsisi için Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızla istişarelerimiz oldu. Sonuç olarak Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na ait olan Lavuar alanının hemen girişinde Soğuksu’ya geçiş bölgesinde 40 metrekarelik alanı yoğun uğraşlarımız sonucunda Enerji Bakanlığı bizlere uygun gördü ve tahsis etti. Oraya da içinde 4 sedyesi bulunan Türk Kızılay’ının standartlarına uygun, vatandaşlarımızın çok rahat gelip yaz kış gönüllü kan bağışında bulunabileceği bir kan alma birimi tahsis ettik. 2 seneye yakındır da bunu vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ne kadar çok gönüllü kan bağışçımızdan kan alırsak o kadar çok ihtiyaç sahibine fayda sağlayabilmek bizim en büyük amacımız. Çarşı merkezinde böyle bir yere ihtiyacımız çoktu. Çünkü ilçe merkezlerinde her hafta düzenli yaptığımız çadırlar ve otobüslerimizle kampanyalarımız devam ediyordu. Çarşı merkezinde açtığımız kan toplama merkezi ve valilik önündeki çadırlarımız merkeze yeterli geliyor. Zaten insanlarımız duyarlılık gösterip zaman ayırıyorlar. Kızılay Kan Merkezi olarak Türkiye’de iyi bir yerdeyiz. Allah’a şükür bugüne kadar majör bir sıkıntı yaşamadık. Ramazan ayı ve aşırı soğuk havalarda tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de sıkıntılar oluyor ama vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde bunların üstesinden geliyoruz. Amacımız insanlar hasta yatağında kan beklerken maksimum fayda sağlamak. Bina durumumuz böyle. İnşallah 15 gün içinde temelimizi atacağız, hızlı bir şekilde bitirip yeni binaya Kızılay’ımız ve Zonguldak’ımız kavuşacak.

Ömer Selim Alan’ın bir de siyasi hayatı var. Ömer Selim Alan siyasete ne zaman girdi, hangi süreçlerden geçti?

Üniversite yıllarımda siyasi hayatım aktifleşmeye başladı. Tıp Fakültesi’nde okurken bulunduğumuz muhitin ülkü ocaklarında ağabeylerimizle sohbet ederek siyasete girmiş olduk. Zonguldak’a gelince işlerimizin yoğunluğundan aktif siyasete pek zaman ayıramadık ama 2012 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin o zamanki il başkanımız, şimdiki milletvekilimiz Hamdi Uçar’ın istişareleri dahilinde siyasete Adalet ve Kalkınma Partisi İl Yönetim Kurulu üyesi, Sosyal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak iki dönem çalıştıktan sonra aynı göreve şu anki İl Başkanımız Sayın Zeki Tosun ağabeyimiz ile devam ettik. En son yapılan kongrede yerimizi yeni arkadaşlarımıza devrettik ama siyasetimiz, desteğimiz devam etti.  Yaklaşık 7 yıldan beri aktif siyasetin içindeyiz. Zonguldak’ta özellikle ihtiyaç sahibi insanların, mazlumların, garibanların derdine derman olmaya ve özellikle kendi alanımızda, sağlık ve yardım konularında bilgi ve birikimlerimizi eşimizle dostumuzla paylaşmaya devam ettik, bundan sonra da devam edeceğiz. Siyasi hayatımız böyle.

2019 seçimlerinde Zonguldak Belediye Başkanlığı’na adaylığını açıklayan ilk isimlerden birisiniz. Şu anki il başkanı Zeki Tosun’un da belediye başkanlığına aday olacağı ve sizin ona karşı muhalif olduğunuz konuşuluyor. Mevcut İl Başkanına küslüğünüz, kırgınlığınız mı var. Neden kamuoyunda muhalif kanadında görülüyorsunuz?

Öncelikle aday adaylığımla ilgili ben bir resmi açıklama yapmadım. Çünkü onu yapma şansım yok. Onu yaptığım zaman Kızılay’dan izne ayrılmam gerekiyor. Kurumun içinde hali hazırda bu görevi yürütürken böyle bir açıklama yapmam şık ve etik  olmaz. Gazeteci arkadaşlarımız beni arayarak sordular. Bende; “Ezelden beri böyle bir niyetim olduğunu, kamuoyunda da böyle bir beklenti olduğunu ; sağlığım elverdiği sürece aday adaylığına niyetim var” dediğim için böyle haber çıktı. Tabi ister istemez sanki adaylık açıklaması yapmışız gibi bir algı oluştu. Tabi zamanı geldiği zaman, bölge müdürüm ile genel müdürüm ile istişare ettikten sonra inşallah il başkanımızı, partimizi ziyaret ederek resmi evrakımızı sunarak adaylık açıklamamı yapacağım. Ondan sonrası takdir tabii ki. Biz mevcut il başkanımızla 25 seneyi aşkın zamandır tanışırız. Siyasetten öte bir abi kardeş hukukumuz var. Zeki abi her şeyden önce benim saygı duyduğum bir abim. Şu anda da benim gönül verdiğim partimizin il başkanı. Bizim aramızda bir kırgınlık, dargınlık söz konusu değil, olamaz da. Dışarıya böyle bir yansıma oldu. Tabi bizim kendi içimizde anlaşamadığımız konular oluyordu. Her aile içinde olur, siyasetin içinde de bunlar olur. Ama bunların aile içinde kalması gerekiyordu. Bunlar dışarıya yansıyınca bazı çevreler bunları farklı yönlere çektiler. Sanki bir tartışma, bir kırgınlık varmış gibi, muhalefet olmuşuz gibi gösterdiler. Böyle bir şey yaşayacağımıza ben inanmıyorum. Zeki abinin de böyle düşündüğünü tahmin ediyorum, umut ediyorum. Zaten denk geldiğimiz zaman görüşüyoruz sohbet ediyoruz. Çünkü bizim partimizde böyle bir şeyin olması söz konusu değil. Biz hizmet için varız. Şahsi çıkarlar için hiçbir zaman birlikte olmadık, olmayacağız da. Partimizdeki hiçbir şahsın da böyle düşündüğünü zannetmiyorum. Nedense böyle bir yansıma oldu kamuoyuna. Ama insanlar doğrusunu biliyor. Çünkü beni tanıyorlar, Zeki abimi biliyorlar, partimizi tanıyorlar. Bunlar zaten ufak tefek şeylerdi ve geçmişte kaldı. Şimdi artık önümüze bakıyoruz.

Zonguldak Belediyesi’ne aday olmayı hedefliyorsunuz. Belediye hizmetlerinde eksiklik mi gördünüz. Aday olmak isteyişinizin nedeni ne?

Önümüzde yerel seçim var. Ben bir Zonguldaklı olarak, bir vatandaş olarak Zonguldak’ın maksimum hizmet almasını, en iyi şekil yönetilmesini istiyorum. Belediye ile ilgili şu anda benim bir şey söylemem yanlış olur. Muharrem Akdemir hepimizin başkanı. Gördüğümüz zaman önümüzü iliklediğimiz, seçimle gelmiş saygı duyduğumuz bir belediye başkanımız. Saygı duymak durumundayız. Yaşça büyük olması ve öğretmen olması dolayısıyla kendisine büyük saygım var. İnşallah süreçte Zonguldak’ımız adına en başarılı olacak, en hayırlı olacak kişi Zonguldak’ın başına geçer.Biz olmasak ta  yanında yer alırız üzerimize düşen görevi üstleniriz ve Zonguldak’ımızın da artık hak ettiği hizmetleri alması için bizde elimizden geleni yaparız.    

Son olarak adaylık sürecinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Partimizin adaylık süreci başladığı zaman inşallah başvurumuzu parti binamızda il başkanımıza sunacağız. Biz yıllardır siyasi anlamdaki tecrübelerimizi, bilgilerimizi teşkilatımızla, kardeşlerimizle, ailemizle istişare ettik. Nasipse, Allah sağlık sıhhat verirse bu yarışta bende varım. Zonguldak’ımıza hizmet yarışında bizde elimizden geldiğince fayda sağlamak niyetindeyiz. Ekibimizle, teşkilatımızla, Sayın İl Başkanımızla, Sayın Milletvekillerimizle inşallah Zonguldak’a hizmet etme şansını Allah bize nasip eder. Bu iş biraz nasip kısmet işi. Değerli büyüklerimiz uygun görür, Allah’ta nasip kısmet ederse bu yarışta bizde varız. Yıllardır Zonguldak’tayım, Zonguldaklıyım. 6 senelik tıp fakültesi hayatımın dışında Zonguldak’ın dışına çıkmadım. Şehrin sorunlarını bilen, yaşayan biri olarak inşallah zamanı geldiğinde, değerli büyüklerimizle (il başkanımız, milletvekillerimizle) istişare ettiğimizde uygun gördükleri takdirde şehrimize hizmet etme yarışında bizde varız. Kızılay’da elde ettiğimiz tecrübemiz, çevremiz ve kendi yakın çevremizi de bu işin içerisine katarak bu yarışta iddialıyız. Şehre fayda sağlayacağımıza eminiz. İyi bir meclis üyesi listesi ve teşkilatlarımızın her zamanki aktif olumlu katkılarıyla beraber inşallah bu yükü göğüsleyeceğimizi düşünüyoruz. O yüzden de Allah bize o günleri nasip ederse şehrimize hem borcumuzu öderiz hem de bugüne kadar yaptığımız hizmetleri belediye başkanlığına taşıyarak şehrimizi hak ettiği yerlere getirmek için elimizden gelenin en iyisini yaparız. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri