sempati- anaokulları reklam
26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > ZONGULDAK GÜNDEM > Doğadan topladı, sanata dönüştürdü
Doğadan topladı, sanata dönüştürdü

Doğadan topladı, sanata dönüştürdü

16.12.2017 15:06 12 14 16 18 yazdır
Sevimli Minik Bilginler Kreş, Anaokulu, Etüt Merkezi ve Çocuk Kulübü Sanat Atölyesi ustası Fuat Kayabalı 30 yılı aşkın süredir doğada bulduğu malzemeleri atölyede işleyerek sanata dönüştürüyor.

·         Kayabalı, çocukluk yıllarında kibrit çöplerinden ev ve gemi maketleri yaparak merak saldığı ahşap işlemeciliğini 30 yıldır atölyesinde sürdürüyor.

·         Doğadaki taş ve çürümeye yüz tutmuş ağaç parçalarını görünce; "Bunlarla nasıl bir çalışma yapabilirim" diye düşünen Kayabalı, bu düşüncesini hayata geçirmeyi başardı ve doğanın bize sunduğu malzemelerin üzerinde çalışıp işleyerek, sanata dönüştürmeyi başardı.

·         Doğadan topladığı ağaç dalları, kütükler, küçük odun parçaları ve taşları, orijinal görünümünü bozmadan bir araya getirerek 3 boyutlu tablolar yapan Kayabalı, hazırladığı mumluk, maket yapılar ve aydınlatma ürünleri gibi çeşitli objelerin çevresindekiler tarafından beğenilmesi üzerine sergi açarak eğitim gören muhtaç öğrencilerin eğitimine destek verdi.

·         Üç boyutlu ahşap çalışmaların yanı sıra, avize, sedir, bahçe süsleri ve gemi maketi çalışmaları yaptığını anlatan Kayabalı, "Bir yerde ağaç veya taş parçası gördüğümde bununla nasıl bir çalışma yapabilirim diye düşünüyordum. Doğada çürümeye terk edilmiş kökleri ve dalları obje haline getiriyorum. Doğada çürümeye terk edilmiş malzemeler atölyemde 'hayat' buluyor. Bunlarla muhtaç öğrenciler yararına sergi düzenleyerek öğrencilerin eğitimine de destek oluyorum" ifadesini kullandı.

·         Kozlu'da bulunan atölyesinde taş ve ağaçları işleyerek hayatın her alanında kullanılabilecek malzeme haline getirmeyi başaran Kayabalı el emeği ürünlerine büyük talep gördüğünü belirtti.

Etiketler : KOZLU FUAT KAYABALI
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri