sempati- anaokulları reklam
17 Haziran 2019 Pazartesi
Anasayfa > RÖPÖRTAJ > "MÜLKİYET SORUNU DERHAL ÇÖZÜLMELİ"

"MÜLKİYET SORUNU DERHAL ÇÖZÜLMELİ"

16.12.2017 16:02 12 14 16 18 yazdır
Parti teşkilatı, iktidar partisi ve vatandaşlar tarafından sık sık eleştirilere konu olan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir haklı eleştirilere açık olduğunu ancak düşünmeden, bilmeden yapılan haksız eleştirilerin ise kendini üzdüğünü belirtti.

·         Özellikle mahalle arasındaki yollarda bulunan çukurlar nedeniyle eleştirilere konu olan ve 'Çalışmamakla' suçlanan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir; "Çukuru görmek isteyen çukuru, hizmeti görmek isteyen hizmeti görür" diyerek yaptığı hizmetlerinde görülmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

·         Kentsel dönüşüm anlamında Zonguldak'ın başarısız olduğunu belirten Belediye Başkanı Akdemir; "Hangi il kentsel dönüşümden geçmiş? Şimdi kadastro çalışmamız var, yer teslimi yapıldı. Bizde üzerimize düşen görevi yapacağımız söyledik. Bir defa mülkiyet sorunu halledilmelidir. Bunu kimse dillendirmiyor. Hemen belediye yıpratılmak isteniyor. Bürokraside ki hadiseleri kimse bilmiyor" diyerek mülkiyet sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Atlernatif'in sorularını yanıtladı.

Yollardaki çukurlar sizin eleştiri nedeniniz? Zonguldak'ın çukurları hiç bitmeyecek mi?

MUHARREM AKDEMİR: Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, çukur vardır. Bu çok doğaldır. Eğer siz çukuru görmek istiyorsanız görürsünüz, hizmetin yapıldığını görmek isterseniz onu görürsünüz. Zonguldak coğrafyasında çok zorlanıyoruz. Teknik arkadaşlarımızın yetersizliği birinci etkendir birde hava koşulları bizi çok etkiliyor. Havaların iyi olması durumunda hafta sonu bile çalıştık. Yağmur yağdığında yapılan işte verimli olmuyor. Bunu çok iyi bilmek lazım.

Neden bu kadar çok eleştiriliyorsunuz?

MUHARREM AKDEMİR: Eleştiri elbette olacaktır, önümüzü görmek açısından, yapılan çalışmaların verimliliği çok önemlidir. Eleştirinin dozu çok önemlidir. Bilinmeyen konularda eleştiri yapılması hiç hoş değildir. Bazı şeylerin bilerek yapılması lazım. Türk toplumunun yapısında vardır. Siyaset elbette vardır, ama bazen farklı yönlere çekiliyor. Biz öyle olsun istemiyoruz. Ben siyasetin daha erdemli, ağır, sevgili ve saygılı yapılmasını isterim. Toplumda ki bu imaj doğrultusunda zor olduğunu düşünüyorum. Ben işimi yapıyorum. İşimin de düzgün yapılmasını istiyorum. Hızlı hareket edilmesini istiyorum ama elimizde ki imkanlarla da zaman zaman Zonguldak coğrafyasına yetişemiyorsunuz. Bir mahalle de çalışıyorsunuz, diğer mahalle neden iş yapıldığını söylüyor. Bir iş bitmeden başka bir işe başlanmasından yana değilim. Bilmeden, düşünmeden eleştiri yapmak haksızlık oluyor.

Personel yetersiz dediniz. Personel alımı olacak mı?

MUHARREM AKDEMİR: Taşerona yer veremiyoruz. Çünkü bir eleman demek, masraf demek. Belediyenin ekonomik yapısı ortada. Personel için ayırdığımız bütçenin ötesine çıkamıyoruz. Mevcut taşeron personelimizin maaşlarını da aksatmamaya çalışıyoruz. Bizim norm kadromuz var, aşamıyoruz. Bunu herkes bilmez. Bilmediği için de belediye neden eleman almıyor diye sorulur. Mevcut elemanların bazıları ile ilgili eleştiriler çok oluyor. Onların şefleri var, amirleri var, müdürleri var. Onlar elemanı denetler, çalışmadığı tespit edilirse bana gelir isimler. Ben karar merceğiyim, yapılan görevleri denetlerim. Yapılmayan varsa sebebini sorarım, sorun giderilir işler yürütülür.

Kıyı Kenar çizgisi içerisindeki mevcut binalar yıkılacak. Sizin de kızlar plajı projeniz var. Kıyı kenar çizgisine Kızlar Plajı dahil olmuyor mu?

MUHARREM AKDEMİR: Kızlar Plajı Milli Emlak'a aittir. Belediyelere kiraya verebiliyorlar. Biz oradan kiraladık. Kıyı kenar çizgisine dahil değil. Artı biz orayı sosyal tesis yapacağız. Yıkılacak olan bölümler çekekler. Adliyenin karşısında ki balıkçı arkadaşlarımızın olduğu yer tertipsizdi, düzeltilmesi için elimizden geleni yapacağız.

Zonguldak'ta kentsel dönüşüm ne aşamada?

MUHARREM AKDEMİR: Hangi il kentsel dönüşümden geçmiş? Şimdi kadastro çalışmamız var, yer teslimi yapıldı. Bizde üzerimize düşen görevi yapacağımızı söyledik. Bir defa mülkiyet sorunu halledilmelidir. Bunu kimse dillendirmiyor. Hemen belediye yıpratılmak isteniyor. Bürokraside ki hadiseleri kimse bilmiyor. Kaç şirket deneme yaptı.  Zonguldak'ı tanıttık. Kentsel dönüşümle ilgili çalışma yaptılar. Ama kadastro çalışmalarından sonra daha rahat olabilir. Halkı kentsel dönüşüme katacaksın. Türkiye'nin en çok kentsel dönüşüme ihtiyacı olan yer Zonguldak'tın. Hazine, orman yerine millet girmiş.

Zonguldak Belediyesi, Bartın ve Karabük Belediyeleri ile kıyaslanıyor. Bunun nedeni ne? Siz onlar kadar çalışmıyor musunuz?

MUHARREM AKDEMİR: Bartın ve Karabük'e devlet destek veriyor. Sayın vekil yatırımını yaptırıyor. Bartın ve Karabük düz arazidir. Doğal konusunda hiç sıkıntı çekmediler. Ama bizde maalesef müthiş zor. Çok taşeron firmanın zor şartlar nedeniyle bırakıp gittiğini biliyoruz. İş yapma konusunda handikaplarımız oluşuyor. Orada milletvekilleri gayet güzel hükümetten desteği alıp iline yansıtabiliyor. Bizde maalesef bu sıkıntıyı had safhada görüyoruz. Bu bir il için maalesef bir handikap ve bunun arkasına sığınmamak lazım.

Yapı ruhsatının verilmesi anlamında Zonguldak Bartın ve Karabük'ün önüne geçmiş. Bu zor coğrafyada nasıl bu kadar fazla bina yapılabiliyor? Müteahhitlere fazla taviz mi veriliyor?

MUHARREM AKDEMİR: İnşaatlarla ilgili tapulu bir arazi ise, imar kanunu izin veriyorsa bizde izin vermek zorundayız. İnşaat teknikleri artık gelişmiştir. O konuda bir sıkıntımız yok. Ruhsat, tapu gibi evratlar yeter ki hazır olsun.,

Parti teşkilatınızın ve milletvekillerinizin sizi yalnız bıraktığı söyleniyor. Buna ne diyeceksiniz?

MUHARREM AKDEMİR: Siyasette örgütler bağlı olmalıdır. Böyle olmak gerekiyor. Sonuçta siyaset yapıyorsunuz. Birlikte olmazsanız başarı olmaz. Ben hepsini seviyorum, bütün üyelerle bir sorunum yok.  Bana kendi gücüm yeter. Biz örgütün elemanlarıyız, CHP'nin neferiyiz. Ben partimin 6 okunu çok iyi benimseyen biriyim. Zonguldak'ı çok seviyorum, vefa borcumuzu ödemek istiyorum. Bizim vekillerimiz kendi içinde farklı düşünebilir. Benim onlara karşı bir şeyim olmaz, saygı duyarım. İnşallah ileriki günlerde daha çağdaş düşünceye sahip olup, bir arada Zonguldak için birlikte hareket ederiz.

Sayın Cumhurbaşkanımıza ve iktidar milletvekillerine Zonguldak dosyası sundunuz. Bu dosyanın içeriğinde ne vardı, bir gelişme var mı?

MUHARREM AKDEMİR: Bizim en önemli konumuz Orta Kapuz Projemiz. Sayın Valimiz bir proje hazırlatıyor. O projeleri hayata geçirebilmek için adım attı. Bu konuda çok hassas. Kendisine çok teşekkür diyorum. Vatanını seven, nazik, devlet adamı bir Valiye sahibiz. Ancak dere ıslahı bizim için bir hassasiyet. Karaman'dan bu tarafa Karayolları çalışmalarını yapıyor. Aslında Aralık sonuna kadar ihale yapılacaktı ama olmadı. Lavuar alanını sayın Valimizle de konuştuk.

 

 

Vali Ahmet Çınar, lavuar alanında ödüllü projenin hayata geçmesi talimatını verdi. Şu an ki aşama nedir?

MUHARREM AKDEMİR: Vali bey Lauvar alanında ki projeyi çok beğendi. Sayın Valimiz ödüllü projenin yapılması adına bir görüşü oldu. TSO talip oldu. Kim yaparsa yapsın proje hayata geçsin. Mülkiyet ile ilgili sorun çözülsün her proje hayata geçer.

Fevkani köprüsünde ki son durum nedir?

MUHARREM AKDEMİR: Karşılaşmayı karşılıklı konuşarak bitirdik. Zonguldak'ı bir tehlike beklemiyor. Bu işin profesörleri ile görüştük. Bir tadilat gerekiyor. 94 tane dükkanımız var bir an da boşaltılması söz konusu, çok zor. Kış mevsimine geldik. Zonguldak'ın şartları çok zorlaştı. Rödövanslarda ve TTK'da sıkıntı var. Bunları görüyoruz, karar verdik ama arkadaşlarımızı da düşünerek öteledik. Ama yapacağız. İlgili profesör arkadaşlarımız gelip bakacaklar, en az sıkıntı ile gidereceğiz.

Merkez çarşısında ki son durum nedir?

MUHARREM AKDEMİR: Merkez Çarşısı ile ilgili belediyenin bir karışma durumu olamaz. Herkesin tapulu yeri, bizim dahilimiz olamaz. Biz sadece devlet orada sıkıntı görürse anında boşaltır. Devlet ilk önce sağlığı ve insan yaşamını düşünür. Arkadaşlara anlattık, anlamak istemiyorlar. Ceplerinden para çıksın istemiyorlar, farklı şekilde yorumluyorlar. Bir işi düzeltmek istiyorsunuz, cepten de para çıksın istemiyoruz. Olmaz, biraz da kendimizden fedakârlık yapacağız. Onlara da kendimize de saygı duyacağız. Onlar bir araya gelecekler. Çok büyük tehlike varsa devlet orayı hemen boşaltır.

Gazipaşa trafiğe kapatılacak mı?

Bizden önce ki Belediye Başkanlarımızın da çalışmalarını gördük. Zonguldak trafiği Mithatpaşa Tüneli açıldığında rahatlayacak.

 69 Ambarlarında ki çalışmaları nasıl buluyorsunuz?

69 Ambarlarını Vali beye anlattım, hemen toplantı yaptı. Bir bina yapacaksınız, altyapı ve üst yapı projeniz yok. 12 resmi kurum var, toplantı da projelerini istedik. Altyapı ve üstyapının yapılması adına böyle bir toplantı yaptık. Biz koordineli çalışmak zorundayız. Yoksa bir şey mümkün değil.

 Sayın Valimiz ve emniyet müdürümüzle uyum içerisindesiniz. Bu konuda düşünceniz nedir?

Karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde çalışıyoruz. Benim kimseyle sorunum olmamıştır. Herkesin yoğurt yemesi farklıdır, ama biz uyum içende çalışıyoruz.

Etiketler : AKDEMİR
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri