sempati- anaokulları reklam
21 Mayıs 2019 Salı
Anasayfa > RÖPÖRTAJ > “ÖNCELİĞİM KİLİMLİ OLACAK”

“ÖNCELİĞİM KİLİMLİ OLACAK”

25.10.2018 10:37 12 14 16 18 yazdır
Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin, yapılan hizmetleri değerlendirerek, yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi.
“ÖNCELİĞİM KİLİMLİ OLACAK”

Kendi döneminde halkın Gelik Belediyesi ile olan diyalog bozukluklarını ve gelir gider tablosunu düzelttiklerini belirten Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin Gelik Belediyesi’nin geçmişe dönük 20 yıllık işçi alacakları olan 1,5 milyon Türk Lirasını da ödediklerini dile getirdi.

Önümüzdeki yerel seçimlerde Kilimli Belediye Başkanlığı’na aday olmak istediğini belirten Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin; “Kilimli’de bir ihtiyaç var. Eğer partim uygun görürse önceliğim Kilimli olacak. Kilimli’de Belediye Başkan adayı olmayı düşünüyorum. Bu parti büyüklerimin uygun görmesi, onların bana söylemesi durumunda uygun olur. Yoksa ben Gelik’te kendime göre sistemimi, düzenimi oluşturdum. Burada arkadaşlarımla beraber duruma hakimiz. Hizmetlerimizde aksaklık olmuyor. Biz daha büyük işler düşünüyoruz ama Kilimli büyük potansiyeli olan ilçe belediyesidir. Bölgeye daha iyi hizmet verebileceğimi düşünüyorum” dedi.

“BİR BUÇUK MİLYON LİRA İŞÇİ ALACAKLARIMIZI ÖDEDİK”

Döneminizdeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar çok işler yaptığımızı düşünüyoruz. Belediyecilik olarak bir algı değiştirdiğimizi, belediyeye bakışı değiştirdiğimizi düşünüyoruz. Belediyeden beklentilerin yükseldiğini görüyoruz. B da bizi memnun ediyor tabi. İlk zamanlar var olan borç sıkıntıları, iş üretememe sıkıntıları, vatandaş ile belediye arasındaki diyalog bozukluklarının hepsini düzelttiğimizi düşünüyoruz. Bu süre içerisinde ciddi anlamda yol çalışmalarımız, çevre düzenlemesi çalışmalarımız oldu. Burada dere yatakları, ıslah çalışmalarımız tamamlandı. Alt yapı ile ilgili bazı eksiklikleri giderdik. Belediyenin gelir gider dengesini düzelttik. İşçisi ile olan sıkıntıları vardı onları giderdik. Yıllarca ikramiye alamamışlardı, maaşlarını alamamışlardı, bunları düzelttik. 7 tane arkadaşımız yine mahkemeye vermişler belediyemizi. Mahkemeden gelen sonuca göre de onlarında paralarını ödeyeceğiz. Ama diğer arkadaşlarımızın alacaklarının tamamını ödedik. Bu da yaklaşık olarak 19-20 yıldır yaşadıkları sıkıntıları giderdik. Toplam 1,5 milyon lira tutuyordu, onları ödedik. Bunları yaparken de hiç borçlanmadık. Hem borçlarımızı ödedik hem de belediyemizin gelir gider dengelerini oluşturarak hizmetlerimizi de aksatmadan devam ettirdik. Bizim yaptığımız en mantıklı iş bu idi.

“SOSYAL YAŞAMA DOKUNDUK”

Okullarımıza, spor kulüplerimize, camilerimize destek verdik. Sosyal yaşama dokunduk diyebiliriz. Burada İş Kur ve Halk Eğitim ayaklı projelerimizi hayata geçirdik. Bir 5 yılımızı böyle tamamladık diyebiliriz. İnşallah önümüzdeki sürece hazırlanıyoruz. Bu yıl da planlarımız vardı, o planlarımızı da yavaş yavaş hayata geçirdik. İş Kur’dan aldığımız elemanlarla hizmetlerimizi yerine getirmekte biraz daha hızlı adım atabildik. Bu yıl İş Kur’dan ilk etapta 28 daha sonra da 30 kişi olmak üzere 58 kişi aldık. Bunun bize çok faydası oldu. Çevre temizlikleri yapılıyor. Önümüzde parke ihalemiz var, o tamamlanacak. Onunla birlikte mahallelerimizde kalan parkelerimizi, yollarımızı yapacağız. Çarşı merkezinde peyzaj mühendisi arkadaşımıza beraber güzel bir çevre düzenlemesi yapıp ondan sonra seçimlere hazırlanacağız.

“ALANLARI BİRBİRİNDEN AYIRIRSAK HEM YAŞAYAN HEM ÇALIŞAN MUTLU OLACAK”

Toplu konut ve eski lavuar alanına Pazar yeri ve sosyal tesis düşünceniz vardı. Bu düşünceniz ne aşamada?

Bu düşüncelerimiz bu döneme yetişemez. Yetişememe sebeplerinden bir tanesi imar planlarımızı yenileyecektik, zemin etütleri bitti ama bize teslim edilmedi. Onun üzerinde imar çalışmalarımız olacak. Yeniden bu beldeyi planlamamız gerekiyor. Planlarken yaşama alanları, çalışma alanları, sosyal tesisler komple bir bütünlük içinde olması lazım. Bunu da iyi bir ekiple birlikte yeniden planlayacağız. Bizim şu anda uygun gördüğümüz yerler var ama madencilik devam ettiği için onlarında iş gücünü zayıflatmadan, gönlünü kırmadan planlamak lazım. Buna bağlı olarak uygun alanlarımızla ilgili görüşmelerimiz, tekrar çalışmalarımız olacak. Onları yapmak zor değil, önemli olan zemini doğru şekilde planlamak, yapmak. Eğer alanları birbirinden ayırırsak eğer hem yaşayan hem çalışan mutlu olacak burada. Bizde Pazar yerimizi, düğün salonumuzu bir araya toplamış olacağız. Bizim için harika bir gelişme olacak. Bu projenin Gelik Beldesi’nin önünü açacağını düşünüyorum. Ama bunu profesyonel yapmak istiyoruz. Ben dedim oldu mantığıyla değil. Uygun görülen bir yere belki şu anda yapılabilir ama daha mantıklı şekilde ileriyi düşünerek yaparsak daha güzel olacağını düşünüyorum. Bu anlamda biraz aksaktık onu.

“MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK AMA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE AMACIMIZA ULAŞTIK”

Kilimli İlçesi’nde tek AK Partili Belediye sizsiniz. 24 Haziran seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sonuçlardan kısmen memnunuz diyelim. Biz daha iyisini beklerdik. İstedik ki bu dönem bir ilk yapalım en azından dördüncü, beşinci milletvekilini çıkaralım, daha güçlü hizmet yapalım. Ama buna da şükürler olsun. Bu bölgede kaybımız oldu. Burada milletvekili seçimlerinde istediğimiz oyu alamadık ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde istediğimiz sonuca gittik. Ama sizde takdir edersiniz ki 350 milletvekili almamız gerektiği yerde parlamentoda partimiz zayıfladı. Ama en azından bölgemizde hedeflerimize yakın sonuçlar aldığımızı düşünüyoruz. Zonguldak’ımız için hayırlı olsun. Söylenecek bir şey yok. Vatandaşımızın tercihine saygı duymak zorundayız. Mevcut vekillerle birlikte yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

“İLK TERCİHİM KİLİMLİ’DE OLACAKTIR”

“Büyükşehir projesi hayata geçerse önümüzdeki yerel seçimlerde Kilimli’ye talibim” demiştiniz. Bu proje yerel seçimlere sanırım yetişmeyecek. Şu durumda Gelik’te başkanlığa devam mı edeceksiniz, yine Kilimli’ye mi adaysınız?

Büyükşehir olsaydı Kilimli’den aday olacaktım. Ama şimdi gördüğüm kadarıyla Kilimli’de bir ihtiyaç var. Eğer partim uygun görürse önceliğim Kilimli olacak. Kilimli’de Belediye Başkan adayı olmayı düşünüyorum. Bu parti büyüklerimin uygun görmesi, onların bana söylemesi durumunda uygun olur. Yoksa ben Gelik’te kendime göre sistemimi, düzenimi oluşturdum. Burada arkadaşlarımla beraber duruma hakimiz. Hizmetlerimizde aksaklık olmuyor. Biz daha büyük işler düşünüyoruz ama Kilimli büyük potansiyeli olan ilçe belediyesidir. Bölgeye daha iyi hizmet verebileceğimi düşünüyorum. Bu anlamda Kilimli’deki arkadaşlarımız, parti büyüklerimiz, ilçe, il başkanlarımız, milletvekillerimiz, Genel Merkezimiz uygun görürse bende Kilimli’de aday olmayı düşünüyorum. İlk tercihim orası olacaktır. Seçimlerin Mart veya Kasım’da olması benim için bir handikap değil. Çünkü biz seçim sürecinde çalışma yapmıyoruz. Başladığımızdan bu zamana kadar hem belediyecilik olarak hem de sosyal olarak halkla ilişkilerimizi hiçbir zaman koparmadık. Teşkilatlarımızla uyumlu çalıştık. Bu anlamda ben seçimlerden çekinmiyorum, korkmuyorum. Seçim zamanında insanların artık afaki sözlere değil, samimiyete güvendiğini düşünüyorum. Bizim yaşamımız, çalışmalarımız ortada. Bunlarında yeterli olacağını düşünüyorum. Seçim sürecinde tabii ki insanların kendi hedefleri, misyonları olacaktır ama sadece seçim sürecinde bunlar anlatılmaz. Yaşam boyu insanların bu olayın içinde olması, yaşaması gerektiğini düşünüyorum ben. İnşallah hayırlısı olur. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri