sempati- anaokulları reklam
26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > RÖPÖRTAJ > “Üretimi ve istihdamı arttırmak istiyoruz”

“Üretimi ve istihdamı arttırmak istiyoruz”

25.10.2018 10:48 12 14 16 18 yazdır
Çıkarılan kömür zayiatlarını önlemek amacıyla lavuar (kömür yıkama tesisi) kömürü ayrıştıran ana bölümünü (ÇMS *Çift Makaralı Siklon*) üreterek patentini alan ve kendi lavuar tesisini kuran Akkurt Madencilik Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor
“Üretimi ve istihdamı arttırmak istiyoruz”

·         Soma faciasının ardından hükümetin uyguladığı politikalar nedeniyle artan maliyetlerin ardından gözyaşları içerisinde işçi çıkarmak durumunda kalan, yine hükümetin yerli kömüre verdiği önem ve teşvikler sayesinde ayakta kalmayı başaran Maden Şirketi Akkurt Madencilik sahibi Alaattin Kurnaz, madencilik sektörünün sıkıntıları ve sektörün hükümetten beklentileri hakkında bilgi verdi.

’ya ait maden sahasında 2000’li yıllarda 300 işçi ile madenciliğe başlayan ve Soma faciasından sonra işçi sayısı 185’lere düşmesine rağmen yatırımdan ve üretimden vazgeçmeyen Akkurt Madencilik Türkiye’de ilk 3 ürünlü siklonlu lavuar tesisini üretti.

Zonguldak’ta 150 yıllık kömür rezervi olduğunun altını çizen Akkurt Madencilik sahibi Alaattin Kurnaz; “Redevanslı sahaların 2019 yılında sözleşmeleri bitiyor. Büyük ihtimalle bizi ruhsatlandıracaklar. Ruhsatlandırırlarsa benim hedefim yılda 100 bin tonun üzerinde üretim yapmak. Ona göre yatırım, ona göre istihdam yapmak. Buradan Sayın valimizi, milletvekillerimize, İl Başkanımıza seslenmek istiyorum. Madencilik olmazsa olmaz. Zonguldak’ta 150 yıllık rezerv var. Onun için madenciliğe önem vermeleri, teşvik anlamında bizi yalnız bırakmamaları lazım” dedi.

Şu anda Demir Çelik sektörüne koklaşabilir kömür veremediklerini belirten Kurnaz; “3-4 Redevansçı firma kaldık. Bugün demir çelik fabrikaları bizden kömür istese bizim en fazla vereceğimiz yıllık 100 bin ton olur. Ama burada koklaşabilir kömürü Demir Çelik sektörünün mutlaka desteklemesi lazım. Çünkü bu burada var. Güney Amerika’ya, Rusya’ya, Sibirya’ya gitmenin anlamı yok. Biz yerli üreticiler olarak desteklenirsek koklaşabilir kömürün en az yüzde 20-25’ini karşılayabiliriz” dedi.

 Alaatin Kurnaz kimdir, şirketinizin kuruluşundan bahseder misiniz?

1 Ocak 1961 Zonguldak doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Madenciliği 2000’li yıllarda girdim. Aile şirketimizdir. Ben ve Bahattin Kurnaz abimle beraber Akkur ve Karbomet şirketlerimizi kurduk ve beraber devam ediyoruz. 2004 yılında redevanslı sahalar ihaleye çıktı. TTK Üzülmez’e bağlı saha aldık. 300 kişi ile madenciliğe başladık. Şu anda 185 kişi ile çalışıyoruz, üretim yapıyoruz. Genelde Eren Enerji ile çalışıyoruz. Koklaşabilir ve diğer kömür çeşitlerimizi de piyasaya ve fabrikalara veriyoruz. Biz Karbomet olarak bir lavuar tesis kurduk. Amasra’ya kurduk, Zonguldak’ta Ofton Madencilik’e kurduk. En son Akkurt firmamıza kendi lavuarımızı kurduk. Tamamına yakını, yüzde 80’i yerli bir lavuar tesisi. Bahattin Kurnaz 3 ürünlü siklonu kendi çabalarıyla Çin’de geliştirdi. Patentlidir. Çoğu firmadan ulusal anlamda ödülleri vardır. Bunu bizde çok geliştirdik ve geliştirmeye de devam ediyoruz. 15 yıl ARGE çalışmalarımız var. Bu ARGE çalışmalarımıza lavuar ile ilgili devam ediyoruz. Bizim hedefimiz daha çok istihdam sağlamak ve daha çok üretim yapmak, lavuarları geliştirmek.

Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda redevanslı sahaların almış olduğu zararlar vardı. Bu sıkıntılar geçte olsa aşıldı sanırım. Ne gibi düzenlemeler yapıldı?

2014 öncesi Soma’da yaşanan maden kazasının ardından bilhassa Zonguldak Madenciliği çok büyük yara aldı. Bu kazanın ardından hükümet acil kararlar aldı. Bu kararların bölgesel alınması gerekiyordu. Örnek verecek olursak o zaman bende taşören şirketlerimle beraber 550 kişi çalışıyordu yasalar ağırlaştığı için bizde küçülmeye gittik 30 kişiye kadar düştük ve zaman içerisinde ve 185 kişiye çıktık.  O günler üzücü günlerdi. İş güvenliği açısından biz güzel şeyler yaptık Akkurt Madencilik olarak, yapmaya da devam ediyoruz. Biz iş güvenliğine önem veriyoruz. O kazadan sonra madencilik sektörünün içine girdiği sıkıntılardan dolayı işçi sayımızı 30 kişiye kadar düştük sonra emekçi arkadaşlarımızdan bazılarını tekrar bünyemize aldık. Şu anda 185 kişi üretime devam ediyoruz. Zaman zaman işçi alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Çünkü şu anda ülke ekonomisi iyi değil. Üretim yapmamız lazım. Biz kömür üretiyoruz. Zonguldak Bölgesinde de en az 150 yıl bize yetecek kömür rezervi var. Bunu yaşatmalıyız. Enerji bakanımız bizi teşvik anlamında destekliyor. Biz yine bu teşviklerle beraber eski 400-500 sayılarımıza ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu anda biz ne kadar da Eren Enerji’ye çalışıyorsak esas bizim kömürümüz koklaşabilir taş kömürü. Yani Demir Çelik üretiminin kömürüdür. ERDEMİR, KARDEMİR, İSDEMİR’in kullanması gereken kömür Zonguldak kömürüdür. İnşallah bizim kömürümüz yerini bulacaktır. Doların yükselmesi ile bizim kömürümüze biraz daha fazla talep oldu. İleriki günlerde üretimimizi arttırmak istiyoruz. Şu anda 200 tonlardayız, 300-400 tonaja çıkmanın hazırlığını yapıyoruz. Bununla beraber Zonguldak’ta TTK 10 bin işçinin altında. Yerli kömür tekrar önem kazanındı, dolar yükseldi.  İnşallah TTK kendi bünyesinde tekrar eski istihdamları sağlar üretim yaparız. Biz 2004 yılında sahaları aldığımız zaman özel sektör üretim hedefi 5 milyon tonlardı, TTK’da 10 milyon tonlardı. İnşallah özlenilen durumlara geliriz. İnşallah kurumda bu anlamda çalışmalar yapar. Enerjinin, demir çeliklerin şu anda koklaşabilir kömür tüketimi Türkiye geneli 30 milyon ton. Biz özel sektör ve Türkiye Taşkömürleri Kurumu olarak en azından bunun 5 milyon tonunu karşılayabilirsek baya iş yapmış oluruz. Çünkü madencilik çok önemli. Yerli üretim çok önemli. Paralarımız hep dışarı çıkıyor. Onun için üretimi arttırmalı, istihdam sağlamalıyız.

Demir Çelik sektörüne, ERDEMİR, KARDEMİR, İSDEMİR’e kömür verememe sebebiniz nedir? Bu sorun nasıl çözülür?

2011-2013 yılları arasında biz redevansçılar olarak o zamanki ERDEMİR Genel Müdürünün de teşvik vermesi ile 250 bin ton kömür hedefi koymuştuk hatta 270 bin ton kömür vermiştik. Bize orada 1o Dolar’da pirim vermişlerdi. Tonajlarımız çok düştü. Bugün 3-4 Redevansçı firma kaldık. Bugün demir çelik fabrikaları bizden kömür istese bizim en fazla vereceğimiz yıllık 100 bin ton olur. Ama burada koklaşabilir kömürü Demir Çelik sektörünün mutlaka desteklemesi lazım. Çünkü bu burada var. Güney Amerika’ya, Rusya’ya, Sibirya’ya gitmenin anlamı yok. Biz yerli üreticiler olarak desteklenirsek koklaşabilir kömürün en az yüzde 20-25’ini karşılayabiliriz. Bu konuda milletvekillerimizin, Enerji Bakanımızın bize sahip çıkması lazım. Bugün özel sektör 2500-300 kişi. Sahip çıkılmazsa maliyetlerde yükselmesiyle kömür sektörü biraz daha sıkıntıya düşer diye düşünüyorum.  Koklaşabilir Taş kömürüne yüzde 10 fonda koysalar bizim önümüz açılır. Yüzde 90’ını dışardan karşılasalar, yüzde 10’unu bizden alsalar bizim yine önümüz açılır. Eski istihdamı da sağlamış oluruz. 2014 yılında özel sektörde 7 bin, 7 bin 500 emekçimiz vardı. Maliyetler ağır olunca biz emekçilerimizin işine son vermek durumunda kaldık, onlarda Zonguldak’tan göç etmek durumunda kaldılar. Bunlar bizi üzüyor. Zaman içinde inşallah toparlanırız diye düşünüyorum

Hükümetin İşçi Sağlığı ve İş güvenliği konusundaki hassasiyeti ortada. Denetimlerden bahseder misiniz?

Soma kazasından sonra biz İş Güvenliği açısından Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Maden İşçileri Genel Müdürlüğü (MİGEM), ferdi kaza sigortacıları olmak üzere yılda yaklaşık 8-9 defa denetim görüyoruz. Biz denetimden kaçmıyoruz, görelim. Yalnız MİGEM’den bahsedeyim, yeni yeni kadrolar gelmeye başladı. Onlar işlerini biliyorlar.  Şu anda bir sıkıntımız yok. Artık iş güvenliği açısından bu işi yapabilecekler bu işe devam ediyor. Biz kurumsal bir firma gibiyiz. İş Güvenliğine, işçi sağlığına önem veriyoruz. İşçimiz, emekçimiz bizimdir. Sektörümüzde biraz yavaşlama olsa bile biz belirli bir yere getirdik. Burada kaçak ocaklar kalmadı. Hem kömür rezervlerinin derinlere inmesi hem de sorumlu olduğumuz Valilik, Cumhuriyet Başsavcılığı, Orman Bölge Müdürlüğüne ara ara yaptığımız bildirimler neticesinde kaçak ocakçılık kalmadı. Benim bu sahamda 10-12 tane kaçak saham vardı. Bunların 6-7 tanesini aldım kapattırdım, şirketimde işbaşı yaptırdım. Hem istihdam sağladık hem sigortalattık hem biz nitelikli arkadaşlar edindik hem de onlar kaçakçılıktan kurtuldular. Şu anda Türkiye Taşkömürleri Kurumuna üretim işçisi alacaklar. Keşke oraya kaçakçılıkta çalışmak zorunda kalan, özel sektörden mağdur olan arkadaşlarımızı alsalar. Bunlara istihdam sağlayabilirsek Zonguldak için çok iyi olur.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan lavuar tesisinizden bahseder misiniz?

2011 yılında AKKURT Madenciliğin burada ÇED raporunu almıştım. Gelişen Soma olayları nedeniyle projemizi biraz erteledik. Çatalağzı’nda Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun kiracısıyız. Onlarla bizim kirayı yüzde 1000’lere kadar arttırınca biz kurum ile mahkemelik olduk. Onun için biz mecburen işletmemize bir lavuar tesisi yapma gereği duyduk. Bahattin Kurnaz biz ocak ağzına lavuar kuralım dedi, projelendirdik. Güzelde bir tesis oldu. Türkiye çapında tam bir çevreci tesis oldu. Biz 3 ürünle beraber Karbomet olarak ödüllerimiz var. Patentli bir üründür. Türkiye’de ARGE çalışmalarımız oldu, fuarlarda tanıtımlarımız oldu. Kendimizi geliştirdik. Türkiye’de 3-4 yerde de lavuar tesisi kurduk. Tam bir çevreci, sıfır atıklı bir tesis burası. İyi bir tesis kurduk. Mahkemelik olunca Türkiye Taşkömürü bizi lavuar tesisi yaptı. Kötü komşu insanı mal sahibi yapar.

Madencilik sektörü ile ilgili hükümetten beklentileriniz nelerdir. Madenciliğin hak ettiği noktaya gelmesi için ne gibi adımlar atılmalı?

2014 yılında toplu işçi çıkarmalarımız oldu. Bende, benim ailemde o dönem çok yıprandı. 9-10 sene çalıştırdığım işçi emekçilerim vardı işten çıkarmak zorunda kaldım. Birçoğunu şu an işe aldım. Ben isterim ki hepsini işe alayım, burada 1000 kişi çalıştırayım. Burada her şey yasaldır. Çalışan herkes bütün hak ve hukuklarını alır. Beni yapı olarak tanıtan bilir. Zonguldak’ta tanınan bir firmayız. Sosyal anlamda da benim çok yardımlarım oluyor. Belde belediyeler, muhtarlar, insanlar. Ben insanları severim. İnsana her zaman yatırım yaparım. Hükümetimiz şu anda yerli üretime destek veriyor. Keşke hükümet yetkililerimiz, milletvekillerimiz, İl başkanımız, Sayın Valimiz bizim sorunlarımızı birebir dinlese. Böylece daha hızlı çözüme gidebileceğimizi düşünüyorum. Aracılarımızı değil bizi direkt dinleseler, biz elimizden geleni yaparız. Zonguldak göç veren bir yer. Tekrar eski güzel günlerimize döneriz. Zonguldak’ta 150 yıllık kömür rezervi var. Onun için bu fırsatı değerlendirmemiz lazım. Dolar çok yükseldi. Onun için yerli diyorum ben. Ben şu anda 185-200 kişi ile çalışıyorum. Hedefim bu sayısı katlayarak 400-500’lere çıkarmak.

Sizin spora olan ilginiz de var. Zonguldak kömür spor başkan yardımcılığı, yöneticiliği yaptınız. Maddi manevi destek verdiniz. Amatör spora verdiğiniz destekler de ortada. Şimdi Gelik spor Kulüp Başkanısınız. Futbola ve spora olan ilginiz ve desteğiniz hakkında neler söyleyeceksiniz?

Ben gençliğimde amatör kulüplerde top oynadım. Yılarımız verdim. Bu benim için bir sevda, bundan kopamıyorum. En son Zonguldak Kömürspor’da 2011-2013 yılında hem alt yapı hem yönetim hem de Salih Başkanın yardımcılığını yaptım. Güzel günlerimiz oldu. Takımı çıkaramadık ama orada da benim büyük çabalarım oldu. Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin’i çok severim. Geçtiğimiz sene kendisi bana; “Benim yükümü al, tecrübenden faydalanmak istiyoruz” dedi. Bende kendisine; “Bir tesis işimiz var. Lavuar tesisini bitirirsem, sana yardımcı olurum” dedim. Nitekim iyi bir yönetim yaptım. Burhan başkanıma buradan teşekkür ediyorum. Hedefimiz takımı bu sene Bal ligine çıkarmak. Gelik Beldesi’nde çok cevherler var. Aile, çoluk çocuk maçlara gelip giderler. Güzel şeyler yapacağız. Hatta Gelik sporu-Ayiçi spor ile birleştirmeyi düşünüyorum. Çünkü bu meblağlar her zaman olmaz. Yarın belki belediye başkanı bu ekonomiyi sağlayamaz. Onun için mutlaka kurumsal bir alt yapı kurup, Ayiçi spor ile birleştirmek lazım. Bu ekonomi her zaman olmaz. Burada kendini yetiştiren çocukları futbola kazandırırız hem de kahve köşelerinden kurtarırız. Benim gençliğimden beri futbol çok önümü açtı. Çevresel olarak, spora bakış olarak. Mesela ben sigara bile içmiyorum. Bizim spora her zaman katkımız olacak. Zonguldak spora da yardımlarım oluyor zaman zaman, amatör spora da. Bir hedef koyduk. İnşallah bu sene de Gelik Sporu Bölgesel Amatör’e çıkaracağız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ülke ekonomimizin üzerinde bazı mihraplar oluyor. Bunun için ben yerli üretim yapıyor. Ben kömür üretimi yapıyorum. Redevanslı sahaların 2019 yılında sözleşmeleri bitiyor. Büyük ihtimalle bizi ruhsatlandıracaklar. Ruhsatlandırırlarsa benim hedefim yılda 100 bin tonun üzerinde üretim yapmak. Ona göre yatırım, ona göre istihdam yapmak. Çünkü burada yetişmiş madenci arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de var, 150 yıl yetecek kömür rezervi de var. Yetişmiş madenci kardeşlerimizi inşaatlarda, gurbette değil de burada görmek istiyoruz. Onun için buradan Sayın valimizi, milletvekillerimize, İl Başkanımıza seslenmek istiyorum. Madencilik olmazsa olmaz. Zonguldak’ta 150 yıllık rezerv var. Onun için madenciliğe önem vermeleri, teşvik anlamında bizi yalnız bırakmamaları lazım. Bu kömür var, bunu çıkaralım, paralarımız dışarıya gitmesin. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri